Zaloguj    Forum    Rejestracja    Szukaj    FAQ

Strona główna » Ogólne » Warsztat

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Syrena 102
 Post Wysłany: 31 Maj 2017 15:39 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 30 Paź 2012 22:45
Motocykl: weteran
Pewnie wiele z nas już wie, że.. równolegle do motocykli, od 5 ponad lat trapił mnie remont Syrenki 102, bardzo rzadki model, egzemplarz z roku 1963.
Samochód pozyskałem końcem ubiegłego stulecia, po części za sprawą Haj-Haja, który mnie z byłym posiadaczem poznał. Trzymał Ją na parkingu strzeżonym i zamierzał wywieźć do Niemiec, gdzie mieszkali Jego rodzice, Polacy oczywiście, ale Niemcy, i taką chciał zrobić Im przyjemność, bo dawno, tu w Polsce mieli Syrenkę.
No niestety nie było jeszcze Unii Europejskiej, i wywieźć się nie dało, zwłaszcza na lawecie.
No i stała tak, ja prosiłem "sprzedaj mi" ..
Nie bardzo płacił za ten parking strzeżony, więc po czasie wypchnęli Mu tą Syrenę przed parking, przy ulicy, i tak jakby pilnowali, ale nie pilnowali (stróż siedział tam w kempingu, przy bramce). Złomiarze poodkręcali koła, zniknął silnik (skrzynia została) , Syrenka dostała graffiti :?
Pewnego dnia Właściciel sam przyszedł do mnie do pracy i mówi: "kupujesz? tak jak stoi, ale koniecznie dzisiaj!" Chyba wyjeżdżał w ten dzień, no ale za ile? bo ja nie mam- mówię.
"pokaż ile masz" -On na to
No i kupiłem za .. całą zawartość portfela, ile akurat miałem przy sobie :mrgreen:
No i jeszcze transport... bo to pilne było, więc wyszło jak za pół Syreny
Potem Syrenka stała ponad dekadę, w suchym garażu. Nagle, latem 2011 roku, po swoim udziale (Ładą) w I RajdoZlocie PRL w Nowej Hucie (to wtedy, gdy Gawlo mi nawiał sam na Rotor pierwszy raz) :x rozpocząłem rozbiórkę..
Stan wyjściowy był zachęcający (czerwiec 2011):

Image

Potem.. co Wam będę marudził.. mistrzostwo łat, nitów, i kitu to było
Tyle zawiozłem do piaskowania

Image

Image

Potem jeszcze tył i podłogę musiałem wyciąć

Image

Pamiętam ten dzień, jak resztki nadwozia (tam widać w tle) układaliśmy z Wujem Chrzestnym na nowej podłodze.. Były braki słupków, trza było sztukować

Image

Ogólnie z Wujem byłam tam, do spawania u Kamozi'ego ze 29 razy..
Chore pieniądze zbierali za nowe blachy, o ile się w ogóle trafiły..
Np. błotników czy pasa starego typu nigdy nie spotkałem.. nigdzie
Trzeba było robić z tego co jest

Image

Image

Potem mieliśmy wypadek, Syrena długo stała, zwodzili lakiernicy choć płaciłem jak za zboże. Potem, nawet jak wróciła z laku, to długo tkwiła bez zespołu napędowego, bez wnętrza.. Do poprawki był cały przód :( Niedomówienie? W każdym razie za lak położyłem 4 koła, ale maski i drzwi nikt nie przymierzył.
Ostatecznie musiałem sam ciąć i giąć.. Czterech fachmanów odmówiło.. Tzn. w większości tak postępują profesjonalnie, że człowiek musi sam to zrozumieć i pojąć że nic z tego Nie rozumiem tych blacharzy-lakierników, że nie potrafią powiedzieć wprost: "nie, nie zrobię panu" :x Tylko zwodzą, człowiek czas traci..

Image

Finalnie za dokończenie Syreny zabrałem się od października 2016, a tak na maksa to od 28 kwietnia.. świątek, piątek czy niedziela
Obecnie brakuje jeszcze tapicerki, kilku detali, regulacji.. jak i konserwacji
No ale 102-ka zaliczyła właśnie swój pierwszy Rajd- z siedzibą w "naszym" Jaworze w Ustroniu.
Dopadli mnie też tam z TV :mrgreen: :P

https://www.youtube.com/watch?v=aIP4U6M ... e=youtu.be

Na koniec tradycyjnie chciałbym podziękować mojemu Wujkowi Ryśkowi, który de facto "odtworzył" nadwozie z tego strzępa, co się uchował.
Na pewno sam popełniłem też jakieś błędy, pierwszy raz krocząc taką drogą.. Adekwatny nakład sił i środków, to przypada chyba na.. ze trzy motocykle ;)
Serdeczne podziękowania także dla Somsioda, który nigdy nie odmówił Syrence i kilka razy przyjeżdżał ze spawarką, na miejsce do Niej, bo jeszcze była nieruchawa , a coś wynikało do heftnięcia.. ;)
Podziękowania dla Olka, Gawla i Korby z Tedem. ;)
To Wasza uczynna postawa pozwoliła "rzutem na taśmę" dojechać na Zlot, choć w "tamtą" stronę na lawecie, to z powrotem już na kołach po regulacji biegów przez Syrenkowego "guru"- Pyjersona ;)
Cześć!

https://www.youtube.com/watch?v=faryGPy ... e=youtu.be

Temat postu: Re: Syrena 102
 Post Wysłany: 01 Cze 2017 07:35 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25 Mar 2015 08:27
Miejscowość: Gliwice
Motocykl: mi się marzy ...
Brawo Ty
https://www.youtube.com/watch?v=faryGPySpEw

Temat postu: Re: Syrena 102
 Post Wysłany: 06 Cze 2017 15:01